Miejsca Nieoczywiste Podcast Skąd się wzięły Gryfy? (Podcast, Odcinek #31)

Skąd się wzięły Gryfy? (Podcast, Odcinek #31)

Skąd się wzięły Gryfy? (Podcast, Odcinek #31) post thumbnail image

Skąd się wzięły Gryfy? – to nurtujące pytanie. Gryf, po niemiecku Greif, a po angielsku Griffin (pamiętacie Harrego Pottera) to zwierze fantastyczne, magiczne. Zwierzę symbolizujące połącznie lwa i drużego drapieżnego ptaka, zapewne orła. Czasami miewał uszy konia lub osła, a także niekiedy rybią łuskę i lwi ogon. W starożytnych wierzeniach reprezentował siłę i zręczność.

Nikt nie wie skąd pochodzi Gryf, jako stworzenie magiczne, mogą to być Indie, Mezopotamia czy Egipt, ale jedno gryfy łączy – były stworami niezwykłej mocy. Kronikarze  uważali, że gryfy strzegły skarbów podobnie jak smoki.

Na okładce gryf z encyklopedii Jana Jonstona. Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

1 thought on “Skąd się wzięły Gryfy? (Podcast, Odcinek #31)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szlak Gryfitów

Jak Jagiellonowie uratowali Księstwo Pomorskie. Bogusław X i jego żona Anna. Szlak Gryfitów po raz pierwszy. (Podcast, Odcinek #25)Jak Jagiellonowie uratowali Księstwo Pomorskie. Bogusław X i jego żona Anna. Szlak Gryfitów po raz pierwszy. (Podcast, Odcinek #25)

Paweł Jasienica relacjonuje wydarzenia związane z Polską w okresie panowania Jagiellonów, kiedy to, poprzez umowę zawartą w Pyrzycach, książę Bogusław X, panujący nad całością Pomorza Zachodniego, uznaje Jana Cicerona Hohenzollerna

Chąśnicy to bałtyccy piraci, którzy działały w XI-XIII wieku na obszarze dzisiejszej Polski, Litwy i Łotwy. Słynęli ze swojej skuteczności i bezwzględności. Atakowali głównie statki handlowe na Bałtyku, wykorzystując nowoczesne na owe czasy okręty. Ich działania były prawdziwą plagą dla handlu na morzu.

Bitwa pod Hedeby, obodrycki książę Racibor i bałtyccy piraci. (Podcast, Odcinek #83)Bitwa pod Hedeby, obodrycki książę Racibor i bałtyccy piraci. (Podcast, Odcinek #83)

Kim był książę Racibor? Książę Obodrytów Racibor, lub jak kto woli Ratibor, był władcą wybitnym choć życie stracił w głupi lekkomyślny sposób, za co mógłby otrzymać nagrodę Darwina, gdyby ją