Miejsca Nieoczywiste Podcast Skąd się wzięły Gryfy? (Podcast, Odcinek #31)

Skąd się wzięły Gryfy? (Podcast, Odcinek #31)

Skąd się wzięły Gryfy? (Podcast, Odcinek #31) post thumbnail image

Skąd się wzięły Gryfy? – to nurtujące pytanie. Gryf, po niemiecku Greif, a po angielsku Griffin (pamiętacie Harrego Pottera) to zwierze fantastyczne, magiczne. Zwierzę symbolizujące połącznie lwa i drużego drapieżnego ptaka, zapewne orła. Czasami miewał uszy konia lub osła, a także niekiedy rybią łuskę i lwi ogon. W starożytnych wierzeniach reprezentował siłę i zręczność.

Nikt nie wie skąd pochodzi Gryf, jako stworzenie magiczne, mogą to być Indie, Mezopotamia czy Egipt, ale jedno gryfy łączy – były stworami niezwykłej mocy. Kronikarze  uważali, że gryfy strzegły skarbów podobnie jak smoki.

Na okładce gryf z encyklopedii Jana Jonstona.

1 thought on “Skąd się wzięły Gryfy? (Podcast, Odcinek #31)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Fritz Todt, Organizacja Todt i tunel schronowy

Inżynier Hitlera i podkarpacka budowla nazistowskiej Organizacji Todt. Podkarpacka historia (Podcast, Odcinek #32)Inżynier Hitlera i podkarpacka budowla nazistowskiej Organizacji Todt. Podkarpacka historia (Podcast, Odcinek #32)

Fritz Todt – inżynier Hitlera to “Mistrzowski Budowniczy, który wznosi kamienny ocean wielkiego miasta, musi wyobrazić sobie swój twór pośród form i stylów preferowanych w dawniejszych czasach”. Tak o gigantomanii