Miejsca Nieoczywiste Podcast Obrona Szczecina 1713 i Pomorze pod panowaniem szwedzkim. (Podcast, Odcinek #30)

Obrona Szczecina 1713 i Pomorze pod panowaniem szwedzkim. (Podcast, Odcinek #30)

Obrona Szczecina 1713 i Pomorze pod panowaniem szwedzkim. (Podcast, Odcinek #30) post thumbnail image

W sierpniu 1711 roku połączone siły Rosjan, Duńczyków i wspieranych przez Rzeczpospolitą i Sasów docierają do Pomorza Szwedzkiego. Czym było Pomorze Szwedzkie?

Nad twierdzą w Szczecinie dowództwo obejmuje Generał Ernst Detlof von Krassow, szwedzki arystokrata ze starego rodu pochodzącego z wyspy Rugia, czyli, żeby było śmiesznie Szwed pochodzenia słowiańskiego. Obronę Stralsungu, powierza innemu generałowi Karlowi Gustawowi Dukerowi. Tak przygotowuje się obrona wschodnich rubieży prowincji.

Cały teren wokół zostaje zajęty i splądrowany przez koalicyjne wojska, a szwedzki opór koncentruje się w dwóch miastach, jednak zima zastaje atakujących i wojska Rosyjsko-Saskie wycofują się do Polski na skutek braku aprowizacji, czyli Rzeczpospolita żywi ich przez całą zimę. Możecie wyobrazić sobie co to oznacza dla naszej wykrwawionej Polski biorąc pod uwagę fakt, że aprowizację wojska wprowadził dopiero Napoleon.

Zapraszam do wysłuchania podcastu/

3 thoughts on “Obrona Szczecina 1713 i Pomorze pod panowaniem szwedzkim. (Podcast, Odcinek #30)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Po likwidacji Służby Polsce w 1955 powołano do Wojskowy Korpus Górniczy, oraz Wojskową Brygadę Górniczą już w strukturach Wojska Polskiego.

Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)

Kim byli żołnierze-górnicy? Po roku 1945 w Polsce, ale także innych krajach zaczęto izolować “element” obcy ideowo niegodny nosić broni i bronić socjalistycznej ojczyzny. Zamiast służby w regularnym w wojsku