Miejsca Nieoczywiste Podcast Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11)

Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11)

Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11) post thumbnail image

Nieznane epizody II wojny światowej i historia najnowsza malutkiej Łotwy.
Ochotnicze oddziały łotewskie walczące po stronie III Rzeszy powstały już w 1941 roku., jednak rekrutacja do Łotewskiego Legionu SS rozpoczęła sie na początku 1943 roku. Początkowo nabór był dobrowolny, ale istniały również wcielenia przymusowe, mówimy o prawie 100,000 armii.
Komisja USA do spraw Osób Przesiedlonych w roku 1950 uznała, że jednostka ta nie była stroną wrogą wobec aliantów i przyznała jej prawa kombatackie. Czyli uznano Legion Łotewski za regularne wojsko mimo, że nosili mudury w kolorze fedgrau.
Więc tym razem niedalego polskiej granicy – Łotwa.
#polskipodcast #łotwa

1 thought on “Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Podcast o koksowniach

Erazm Jerzmanowski, amerykański milioner oraz muzeum w Paczkowie (Podcast, Odcinek #73)Erazm Jerzmanowski, amerykański milioner oraz muzeum w Paczkowie (Podcast, Odcinek #73)

Erazm Jerzmanowski, żołnierz Powstania Styczniowego i Republiki Francuskiej. związany z powstaniem  oraz technologią gazowni miejskich. To postać, której osiągnięcia były tak znaczące, że nazwano go “Polskim Noblem” oraz “Człowiekiem, który

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie i akwedukt w Fojutowie. Podcast dla mojego Taty (Odcinek #38)Bory Tucholskie i akwedukt w Fojutowie. Podcast dla mojego Taty (Odcinek #38)

W Gdy zwiedzamy Bory Tucholskie, niewątpliwie najciekawszym obiektem hydrotechnicznym w tej części Tucholskiego Parku Krajobrazowego jest właśnie akwedukt w Fojutowie. Górą płynie Wielki Kanału Brdy, a dołem Czerska Struga. Budowę