Miejsca Nieoczywiste Podcast Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11)

Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11)

Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11) post thumbnail image

Nieznane epizody II wojny światowej i historia najnowsza malutkiej Łotwy.
Ochotnicze oddziały łotewskie walczące po stronie III Rzeszy powstały już w 1941 roku., jednak rekrutacja do Łotewskiego Legionu SS rozpoczęła sie na początku 1943 roku. Początkowo nabór był dobrowolny, ale istniały również wcielenia przymusowe, mówimy o prawie 100,000 armii.
Komisja USA do spraw Osób Przesiedlonych w roku 1950 uznała, że jednostka ta nie była stroną wrogą wobec aliantów i przyznała jej prawa kombatackie. Czyli uznano Legion Łotewski za regularne wojsko mimo, że nosili mudury w kolorze fedgrau.
Więc tym razem niedalego polskiej granicy – Łotwa.
#polskipodcast #łotwa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Chorzowski suplement

Chorzowski Suplement, Gerard Cieślik i Ernest ‘Ezi’ Wilimowski, oraz Ruch. (Podcast, Odcinek #24)Chorzowski Suplement, Gerard Cieślik i Ernest ‘Ezi’ Wilimowski, oraz Ruch. (Podcast, Odcinek #24)

Do mojej chorzowskiej opowieści pt. “Komuna paryska na Śląsku, muzeum hutnictwa i piłkarze Ruchu Chorzów” postanowiłem przygotować suplement w którym wystąpią Gerard Cieślik i Ernest Wilimowski. Reprezentacja Śląska kontra drużyna

Po likwidacji Służby Polsce w 1955 powołano do Wojskowy Korpus Górniczy, oraz Wojskową Brygadę Górniczą już w strukturach Wojska Polskiego.

Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)

Kim byli żołnierze-górnicy? Po roku 1945 w Polsce, ale także innych krajach zaczęto izolować “element” obcy ideowo niegodny nosić broni i bronić socjalistycznej ojczyzny. Zamiast służby w regularnym w wojsku