Miejsca Nieoczywiste Podcast Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11)

Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11)

Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11) post thumbnail image

Nieznane epizody II wojny światowej oraz najnowsza historia niewielkiej Łotwy ukazują nam obraz tamtych wydarzeń. Ochotnicze oddziały łotewskie, które walczyły u boku III Rzeszy, zaczęły powstawać już w 1941 roku. Jednak właściwy proces rekrutacji do Łotewskiego Legionu SS rozpoczął się na początku 1943 roku. Pierwotnie werbunek był dobrowolny, ale pojawiły się także przypadki przymusowego wcielania do służby, co doprowadziło do zgromadzenia prawie 100 000 żołnierzy w jego szeregach.

Niezwykłe jest, że w 1950 roku Komisja USA do spraw Osób Przesiedlonych uznała, że ta jednostka nie była stroną wrogą wobec aliantów i przyznała jej prawa kombatanckie. Innymi słowy, Łotewski Legion został uznany za regularne siły zbrojne, pomimo że nosili charakterystyczne mundury w kolorze feldgrau.

Oto więc, niedaleko polskiej granicy, znajduje się Łotwa, która w swojej historii zachowała wiele fascynujących i niezwykłych epizodów z okresu II wojny światowej oraz okresu powojennego.

Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych.

 

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

1 thought on “Łotewscy żołnierze SS, Łotwa i opcja łotewska (Podcast, Odcinek #11)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Chorzowski suplement

Chorzowski Suplement, Gerard Cieślik i Ernest ‘Ezi’ Wilimowski, oraz Ruch. (Podcast, Odcinek #24)Chorzowski Suplement, Gerard Cieślik i Ernest ‘Ezi’ Wilimowski, oraz Ruch. (Podcast, Odcinek #24)

Do mojej chorzowskiej opowieści pt. “Komuna paryska na Śląsku, muzeum hutnictwa i piłkarze Ruchu Chorzów” postanowiłem przygotować suplement w którym wystąpią Gerard Cieślik i Ernest Wilimowski. Reprezentacja Śląska kontra drużyna

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie i akwedukt w Fojutowie. Podcast dla mojego Taty (Odcinek #38)Bory Tucholskie i akwedukt w Fojutowie. Podcast dla mojego Taty (Odcinek #38)

W Gdy zwiedzamy Bory Tucholskie, niewątpliwie najciekawszym obiektem hydrotechnicznym w tej części Tucholskiego Parku Krajobrazowego jest właśnie akwedukt w Fojutowie. Górą płynie Wielki Kanału Brdy, a dołem Czerska Struga. Budowę

Sztolnia Królowa Luiza

Kanały Gliwickie i sztolnia “Królowa Luiza” w Zabrzu (Podcast, Odcinek #61)Kanały Gliwickie i sztolnia “Królowa Luiza” w Zabrzu (Podcast, Odcinek #61)

Ponownie wspólnie z Arkiem Czaplą zapraszamy na Śląsk w kolejnym odcinku podcastu Miejsca Nieoczywiste, a w tle historia Kanału Gliwickiego. Kanał Gliwicki jest miejscem nieoczywistym, które szczególnie polecam miłośnikom budowli