Kanały Gliwickie i sztolnia “Królowa Luiza” w Zabrzu (Podcast, Odcinek #61)

Kanały Gliwickie i sztolnia “Królowa Luiza” w Zabrzu (Podcast, Odcinek #61) post thumbnail image

Ponownie wspólnie z Arkiem Czaplą zapraszamy na Śląsk w kolejnym odcinku podcastu Miejsca Nieoczywiste, a w tle historia Kanału Gliwickiego.

Kanał Gliwicki jest miejscem nieoczywistym, które szczególnie polecam miłośnikom budowli hydrotechnicznych. Śluzy, stopnie wodne czy wreszcie wspomniany syfon Kłodnicki to nie lada gradka. Uzupełnieniem opowieści o Kanale Kłodnickim jest Sztolnia “Królowa Luiza”, punkt obowiązkowy na szlaku zabytków techniki.

Nie zapomnijcie o wspomnianym przez Arka Pałacu w Pławniowicach, i chwili refleksji przy tablicy poświęconej ofiarom pierwszej wojny światowej.

Na okładce Port w Koźlu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polskie Diabły

Rokita, Boruta i inni. Opowieść – polskie diabły i kajaki na Mazurach (Podcast, Odcinek #7)Rokita, Boruta i inni. Opowieść – polskie diabły i kajaki na Mazurach (Podcast, Odcinek #7)

Skąd się wzięły polskie diabły? Diabły w polskim folklorze wywodzą się ze starożytnych wierzeń, a wyewoluowały z pogaństwa, więc istniały na długo przed przyjęciem chrześcijaństwa. W „Żywotach diabłów polskich” jeden

Czarno-białe kadry, filmowa taśma, sylwetka monarchy i kamera z lat 30. XX wieku – wizualna podróż do czasów, gdy „August Mocny” miał połączyć narody.

August Mocny. Film, który miał zbliżyć Polskę i III Rzeszę. (Podcast, Odcinek #134)August Mocny. Film, który miał zbliżyć Polskę i III Rzeszę. (Podcast, Odcinek #134)

August der Starke (August Mocny) to niezwykły film z 1936 roku – pierwsza historyczna koprodukcja polsko-niemiecka, zrealizowana w cieniu narastających napięć politycznych w Europie. Film miał być czymś więcej niż