Miejsca Nieoczywiste Podcast Kanały Gliwickie i sztolnia “Królowa Luiza” w Zabrzu (Podcast, Odcinek #61)

Kanały Gliwickie i sztolnia “Królowa Luiza” w Zabrzu (Podcast, Odcinek #61)

Kanały Gliwickie i sztolnia “Królowa Luiza” w Zabrzu (Podcast, Odcinek #61) post thumbnail image

Ponownie wspólnie z Arkiem Czaplą zapraszamy na Śląsk w kolejnym odcinku podcastu Miejsca Nieoczywiste, a w tle historia Kanału Gliwickiego.

Kanał Gliwicki jest miejscem nieoczywistym, które szczególnie polecam miłośnikom budowli hydrotechnicznych. Śluzy, stopnie wodne czy wreszcie wspomniany syfon Kłodnicki to nie lada gradka. Uzupełnieniem opowieści o Kanale Kłodnickim jest Sztolnia “Królowa Luiza”, punkt obowiązkowy na szlaku zabytków techniki.

Nie zapomnijcie o wspomnianym przez Arka Pałacu w Pławniowicach, i chwili refleksji przy tablicy poświęconej ofiarom pierwszej wojny światowej.

Na okładce Port w Koźlu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szlak Gryfitów

Jak Jagiellonowie uratowali Księstwo Pomorskie. Bogusław X i jego żona Anna. Szlak Gryfitów po raz pierwszy. (Podcast, Odcinek #25)Jak Jagiellonowie uratowali Księstwo Pomorskie. Bogusław X i jego żona Anna. Szlak Gryfitów po raz pierwszy. (Podcast, Odcinek #25)

Paweł Jasienica relacjonuje wydarzenia związane z Polską w okresie panowania Jagiellonów, kiedy to, poprzez umowę zawartą w Pyrzycach, książę Bogusław X, panujący nad całością Pomorza Zachodniego, uznaje Jana Cicerona Hohenzollerna

Rudof Gundlach

Postać na środę. Rudolf Gundlach – hodowca pieczarek (Podcast, Odcinek #79)Postać na środę. Rudolf Gundlach – hodowca pieczarek (Podcast, Odcinek #79)

Dziś poznamy wyjątkową postać – Rudolfa Gundlacha, oficera broni pancernej w Wojsku Polskim, inżyniera, konstruktora broni i wynalazcy, którego wkład znacząco wpłynął na rozwój technologii wojskowej. To historia człowieka, który

Kazimierz Sprawiedliwy

Bitwa nad rzeką Mozgawą, Kazimierz II, podobno Sprawiedliwy i Wiślica (Podcast, Odcinek #42)Bitwa nad rzeką Mozgawą, Kazimierz II, podobno Sprawiedliwy i Wiślica (Podcast, Odcinek #42)

“Bitwa nad rzeką Mozgawą przeszła do historii jako najkrwawsze starcie zbrojne wojny domowej toczonej w rozbitej dzielnicowo Polsce pomiędzy członkami dynastii Piastów” – pisze Robert F. Barkowski w swojej książce