Miejsca Nieoczywiste Podcast Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)

Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)

Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27) post thumbnail image

Bytom Odrzański, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. Miejscem nieoczywistym będzie Bytom, nazywany przez niektórych lubuskim Kazimierzem. Kazimierz Dolny nad Odrą?

A wyszedł mi z tego podcast o także kotach!

A kuźnia talentów – twórcą tego znanego poza granicami Śląska ośrodka naukowego “Schonaichianum Carolatheum” – był urodzony w Pradze Jerzy II von Schonaich, najstarszy syn Jana V i Anny von Berge. Jednak historia sięga jego wuja Fabiana, i dziadka Jerzego I, bo to tenże fabian wybrał swego bratanka na następcę i dzidzica.  Podczas panowania na Śląsku i Łużycach namiestnika króla Czech i Węgier, Zygmunta Jagiellończyka, zwanego później Starym.

Jerzy Schonaich był jego wiernym dworzaninem, a jednocześnie zwierzchnikiem księstwa bytomskiego.

Na okładce Bytom Odrzański po wojnie. Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

1 thought on “Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Fritz Todt, Organizacja Todt i tunel schronowy

Inżynier Hitlera i podkarpacka budowla nazistowskiej Organizacji Todt. Podkarpacka historia (Podcast, Odcinek #32)Inżynier Hitlera i podkarpacka budowla nazistowskiej Organizacji Todt. Podkarpacka historia (Podcast, Odcinek #32)

Fritz Todt – inżynier Hitlera to “Mistrzowski Budowniczy, który wznosi kamienny ocean wielkiego miasta, musi wyobrazić sobie swój twór pośród form i stylów preferowanych w dawniejszych czasach”. Tak o gigantomanii

Po likwidacji Służby Polsce w 1955 powołano do Wojskowy Korpus Górniczy, oraz Wojskową Brygadę Górniczą już w strukturach Wojska Polskiego.

Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)

Kim byli żołnierze-górnicy? Po roku 1945 w Polsce, ale także innych krajach zaczęto izolować “element” obcy ideowo niegodny nosić broni i bronić socjalistycznej ojczyzny. Zamiast służby w regularnym w wojsku