Miejsca Nieoczywiste Podcast Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)

Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)

Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27) post thumbnail image

Bytom Odrzański, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. Miejscem nieoczywistym będzie Bytom, nazywany przez niektórych lubuskim Kazimierzem. Kazimierz Dolny nad Odrą?

A wyszedł mi z tego podcast o także kotach!

A kuźnia talentów – twórcą tego znanego poza granicami Śląska ośrodka naukowego “Schonaichianum Carolatheum” – był urodzony w Pradze Jerzy II von Schonaich, najstarszy syn Jana V i Anny von Berge. Jednak historia sięga jego wuja Fabiana, i dziadka Jerzego I, bo to tenże fabian wybrał swego bratanka na następcę i dzidzica.  Podczas panowania na Śląsku i Łużycach namiestnika króla Czech i Węgier, Zygmunta Jagiellończyka, zwanego później Starym.

Jerzy Schonaich był jego wiernym dworzaninem, a jednocześnie zwierzchnikiem księstwa bytomskiego.

Na okładce Bytom Odrzański po wojnie.

#polskipodcast #lubuskie.

W podcascie pojawiają się znów Lisowczyce, o których już opowiadałem w jednym z poprzednich podcastów.

https://miejsca-nieoczywiste.pl/2022/06/18/lisowczycy-wojna-trzydziestoletnia-polski-uran-i-kowary-podcast-odcinek-23/

1 thought on “Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Historia z Prus Wschodnich

Na tropach Wańkowicza. cz.2 – Mikołaj z Ryńska, Gustaw Gizewiusz i Twiedza Boyen. Historia z Prus Wchodnich.Na tropach Wańkowicza. cz.2 – Mikołaj z Ryńska, Gustaw Gizewiusz i Twiedza Boyen. Historia z Prus Wchodnich.

Historia z Prus Wschodnich zainspirowana powieścią “Na tropach smętka”. Mikołaj z Ryńska obrany bohaterem przez polską literaturę i Gustaw Gizewiusz, orędownik polskości praw człowieka, praw i wolności językowych, oraz Giżycko,