Miejsca Nieoczywiste Podcast Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)

Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)

Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27) post thumbnail image

Bytom Odrzański, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. Miejscem nieoczywistym będzie Bytom, nazywany przez niektórych lubuskim Kazimierzem. Kazimierz Dolny nad Odrą?

A wyszedł mi z tego podcast o także kotach!

A kuźnia talentów – twórcą tego znanego poza granicami Śląska ośrodka naukowego “Schonaichianum Carolatheum” – był urodzony w Pradze Jerzy II von Schonaich, najstarszy syn Jana V i Anny von Berge. Jednak historia sięga jego wuja Fabiana, i dziadka Jerzego I, bo to tenże fabian wybrał swego bratanka na następcę i dzidzica.  Podczas panowania na Śląsku i Łużycach namiestnika króla Czech i Węgier, Zygmunta Jagiellończyka, zwanego później Starym.

Jerzy Schonaich był jego wiernym dworzaninem, a jednocześnie zwierzchnikiem księstwa bytomskiego.

Na okładce Bytom Odrzański po wojnie. Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

1 thought on “Bytom, krótka historia kota i Schönaichianum, czyli protestancka kuźnia talentów. (Podcast, Odcinek #27)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Anna de Croy, ostatnia z rodu Gryfitów i zamek w Słupsku. (Podcast, Odcinek #63)

Anna de Croy, ostatnia z rodu Gryfitów i zamek w Słupsku. (Podcast, Odcinek #63)Anna de Croy, ostatnia z rodu Gryfitów i zamek w Słupsku. (Podcast, Odcinek #63)

Na całe szczęście Gryfitom w ramach spolszczania historii Pomorza w czasach słusznie minionych dorobiono polskie pochodzenie, co niewątpliwie pomogło zachować historię Anny i Ernesta. Pomyślcie ile podobnych historii na tzw.

Rudof Gundlach

Postać na środę. Rudolf Gundlach – hodowca pieczarek (Podcast, Odcinek #79)Postać na środę. Rudolf Gundlach – hodowca pieczarek (Podcast, Odcinek #79)

Dziś poznamy wyjątkową postać – Rudolfa Gundlacha, oficera broni pancernej w Wojsku Polskim, inżyniera, konstruktora broni i wynalazcy, którego wkład znacząco wpłynął na rozwój technologii wojskowej. To historia człowieka, który

Kazimierz Sprawiedliwy

Bitwa nad rzeką Mozgawą, Kazimierz II, podobno Sprawiedliwy i Wiślica (Podcast, Odcinek #42)Bitwa nad rzeką Mozgawą, Kazimierz II, podobno Sprawiedliwy i Wiślica (Podcast, Odcinek #42)

“Bitwa nad rzeką Mozgawą przeszła do historii jako najkrwawsze starcie zbrojne wojny domowej toczonej w rozbitej dzielnicowo Polsce pomiędzy członkami dynastii Piastów” – pisze Robert F. Barkowski w swojej książce