Miejsca Nieoczywiste Podcast Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28)

Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28)

Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28) post thumbnail image

Krosno i nowa historia szkła tak na prawdę zaczyna się po I wojnie światowej. Należało wtedy odbudować polski przemysł, więc w 1923 roku Przedstawiciele Spółki Akcyjnej Polskie Huty Szkła z siedzibą w Krakowie przyjechali do Krosna szukając miejsca na wybudowanie huty. Wybór padł na posiadłość Cecylii Kaczkowskiej, na jej części ziemi dworskiej miała powstać huta szkła.

Pierwsi hutnicy przyjechali z Kresów, Śląska czy Rumunii, a już w styczniu 1924 roku otwarto zakład. Ruszyła produkcja i hutę zaczęły opuszczać pierwsze transporty produktów, a wiele krośnieńskich rodzin zyskało stałe źródło utrzymania.

Na okładce fragment ekspozycji z Centrum Dziedzictwa Szkła.

Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także