Miejsca Nieoczywiste Podcast Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28)

Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28)

Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28) post thumbnail image

Krosno i nowa historia szkła tak na prawdę zaczyna się po I wojnie światowej. Należało wtedy odbudować polski przemysł, więc w 1923 roku Przedstawiciele Spółki Akcyjnej Polskie Huty Szkła z siedzibą w Krakowie przyjechali do Krosna szukając miejsca na wybudowanie huty. Wybór padł na posiadłość Cecylii Kaczkowskiej, na jej części ziemi dworskiej miała powstać huta szkła.

Pierwsi hutnicy przyjechali z Kresów, Śląska czy Rumunii, a już w styczniu 1924 roku otwarto zakład. Ruszyła produkcja i hutę zaczęły opuszczać pierwsze transporty produktów, a wiele krośnieńskich rodzin zyskało stałe źródło utrzymania.

Na okładce fragment ekspozycji z Centrum Dziedzictwa Szkła.

Podcast znajdziecie w serwisach Youtube i Spotify, a także w większości dostępnych innych serwisów podcastowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Stefan Wiechecki

Cafe pod minogą, Stefan Wiechecki i krótka historia hutnictwa na warszawskiej Pradze (Podcast, Odcinek #51)Cafe pod minogą, Stefan Wiechecki i krótka historia hutnictwa na warszawskiej Pradze (Podcast, Odcinek #51)

Stefan WIechecki rodził się 10 sierpnia 1896 w Warszawskiej Woli jako jeden spośród dziesięciorga rodzeństwa, choć inne źródła podają, że była ich tylko piątka. Ojcem pisarza był Teodor Wiechecki, właściciel