Miejsca Nieoczywiste Podcast Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28)

Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28)

Krosno i historia szkła (Podcast, Odcinek #28) post thumbnail image

Krosno i nowa historia szkła tak na prawdę zaczyna się po I wojnie światowej. Należało wtedy odbudować polski przemysł, więc w 1923 roku Przedstawiciele Spółki Akcyjnej Polskie Huty Szkła z siedzibą w Krakowie przyjechali do Krosna szukając miejsca na wybudowanie huty. Wybór padł na posiadłość Cecylii Kaczkowskiej, na jej części ziemi dworskiej miała powstać huta szkła.

Pierwsi hutnicy przyjechali z Kresów, Śląska czy Rumunii, a już w styczniu 1924 roku otwarto zakład. Ruszyła produkcja i hutę zaczęły opuszczać pierwsze transporty produktów, a wiele krośnieńskich rodzin zyskało stałe źródło utrzymania.

Na okładce fragment ekspozycji z Centrum Dziedzictwa Szkła.

Podcast znajdziecie w serwisach Youtube i Spotify, a także w większości dostępnych innych serwisów podcastowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Fabryka w Mordach

Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)

W kolejnym odcinku podcastu cyklu “Miejsca Nieoczywiste” o wydarzeniach związane z II Rzeczpospolitą. Przyjrzymy się dwóm niezwykłym postaciom – Stefanowi Starzyńskiemu i Henrykowi Przewłockiemu, oraz zagłębimy się w aferę drożdżową,

Polskie Diabły

Rokita, Boruta i inni. Opowieść – polskie diabły i kajaki na Mazurach (Podcast, Odcinek #7)Rokita, Boruta i inni. Opowieść – polskie diabły i kajaki na Mazurach (Podcast, Odcinek #7)

Skąd się wzięły polskie diabły? Diabły w polskim folklorze wywodzą się ze starożytnych wierzeń, a wyewoluowały z pogaństwa, więc istniały na długo przed przyjęciem chrześcijaństwa. W „Żywotach diabłów polskich” jeden