Miejsca Nieoczywiste Podcast Albrecht von Wallenstein – czeski bóg wojny. (Podcast, Odcinek #41)

Albrecht von Wallenstein – czeski bóg wojny. (Podcast, Odcinek #41)

Albrecht von Wallenstein – czeski bóg wojny. (Podcast, Odcinek #41) post thumbnail image

Albrecht von Wallenstein był jednym z najzdolniejszych dowódców wojskowych w historii. Jego armia była znana z wysokiej dyscypliny i skuteczności. Wallenstein był także zdolnym administratorem i politykiem. Armia Wallensteina była jedną z najsilniejszych armii w Europie. Jej powstanie było kluczowym wydarzeniem w wojnie trzydziestoletniej. Wallenstein był postacią kontrowersyjną. Był bezwzględny i nie wahał się przed stosowaniem brutalnych metod. Jego ambicje i podejrzenia o zdradę doprowadziły do jego upadku.

Dzieciństwo i młodość

Albrecht von Wallenstein urodził się 24 września 1583 roku w Hermanicach w Czechach. Pochodził z zamożnej rodziny arystokratycznej. Jego ojciec, Wilhelm, był hrabią, a matka, Anna Maria, pochodziła z bogatego rodu szlacheckiego. Wallenstein od najmłodszych lat wychowywany był na wojownika. Uczył się szermierki, jazdy konnej i taktyki wojskowej. W wieku 14 lat wstąpił do armii cesarskiej, gdzie szybko awansował.

W 1601 roku Wallenstein został pułkownikiem. Dowodził pułkiem piechoty w wojnie z Turkami. W 1604 roku został generałem majorem.

Wojna trzydziestoletnia

W 1618 roku wybuchła wojna trzydziestoletnia, a w tym konflikcie Albrecht von Wallenstein zdecydowanie poparł cesarza Ferdynanda II. Wallenstein, będąc zwolennikiem cesarskiej władzy absolutystycznej, uważał, że protestantyzm stwarza zagrożenie dla jedności Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Jednym z kluczowych momentów w jego karierze był rok 1620, kiedy to Wallenstein odniósł zwycięstwo w decydującej bitwie pod Białą Górą. To zwycięstwo miało ogromne znaczenie w początkowej fazie wojny trzydziestoletniej. Wallenstein pokonał tam armię protestanckich stanów czeskich, co doprowadziło do ich klęski i przywrócenia Habsburgom władzy w Czechach.

Dzięki temu zwycięstwu cesarz Ferdynand II odzyskał kontrolę nad Czechami, które wcześniej były rządzone przez stany protestanckie. Następnie Wallenstein kontynuował swoje działania wojenne przeciwko protestantom. W kolejnych latach Wallenstein prowadził kampanie przeciwko protestantom na północy Niemiec i na Śląsku. W okresie 1621-1624 toczył walki z wojskami szwedzkimi i duńskimi na północy Niemiec. W roku 1625 odniósł zwycięstwo nad siłami duńskimi w bitwie pod Wolgast, co doprowadziło do wycofania się Danii z wojny.

W latach 1626-1628 kontynuował kampanie na Śląsku, gdzie zdobył Wrocław w 1627 roku i pokonał wojska Ernsta Mansfelda w bitwie pod Dessau w 1628 roku. W 1626 roku Wallenstein zaproponował cesarzowi utworzenie nowej armii, która stała się znana jako armia Wallensteina. Ta armia, składająca się z zawodowych i doskonale uzbrojonych żołnierzy, stała się jedną z najsilniejszych w Europie. Finansowana z łupów wojennych, cieszyła się dużą niezależnością od cesarza i była kluczowym czynnikiem w wojnie trzydziestoletniej.

Odwołanie ze stanowiska

W 1630 roku Wallenstein został odwołany ze stanowiska przez cesarza Ferdynanda II. Był to efekt intryg jego przeciwników, którzy oskarżali go o zdradę. Wallenstein zrezygnował z armii i wycofał się do swoich posiadłości w Czechach.

Ponowne powołanie na stanowisko

W 1632 roku Wallenstein został ponownie powołany na stanowisko dowódcy armii cesarskiej. Był to efekt klęsk cesarskich wojsk w bitwie pod Lützen.

Morderstwo

W 1634 roku Wallenstein został zamordowany przez swoich własnych oficerów. Był to efekt intryg cesarza Ferdynanda II, który chciał pozbyć się jednego z najgroźniejszych swoich rywali.

Albrecht von Wallenstein – ta postać przewijała się nam przez podcasty o Żaganiu, szwedzkim Szczecinie, czy Lisowczykach. Niewątpliwe to bohater lub antybohater wojny 30-letniej. Bezsensownej wojny religijnej której skutki zapewne odczuwamy do dziś.Mimo że Rzeczpospolita w tej wojnie nie brała udziału, to za chwilę po niej zwycięska Szwecja zafundowała nam potop.

Mój krótki post o tej postaci na grupie facebookowej nieoczywistemiejsca, wzbudził dość duże zainteresowanie, dlatego postanowiłem nagrać ten podcast. Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

1 thought on “Albrecht von Wallenstein – czeski bóg wojny. (Podcast, Odcinek #41)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Żyd, który wynalazł, Cyklon B

Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)

Wspólnie z Arkiem Czaplą prześledźmy fascynującą historię niemieckiego naukowca, Fritza Habera, który otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie umożliwiające produkcję przemysłową amoniaku. Amoniak jest kluczowym składnikiem nawozów, które miały rozwiązać problemy

Nowa marchia

Nowa Marchia cz. 4 – Lata 1564-1701 w cieniu brandenburskich orłów i Ośno Lubuskie. (Podcast, Odcinek #90)Nowa Marchia cz. 4 – Lata 1564-1701 w cieniu brandenburskich orłów i Ośno Lubuskie. (Podcast, Odcinek #90)

Elektor Fryderyk II aktywnie umacniał swoją dominację, zdolny przyciągać do siebie większość rodów rycerskich poprzez hojne nadania i powierzenie kluczowych stanowisk w administracji. Jego następcy, elektorzy Albrecht III Achilles i

Podcast Miejsca Nieoczywiste

Miejsca Nieoczywiste, czyli podcast w perspektywie – sukcesy, wyzwania i… autor (Podcast, Odcinek #76)Miejsca Nieoczywiste, czyli podcast w perspektywie – sukcesy, wyzwania i… autor (Podcast, Odcinek #76)

Zacznijmy od początku. Jak powstał podcast Miejsca Nieoczywiste? Kim jestem jako autor tego podcastu? Odpowiem na to pytanie, rozważając moje pasje, doświadczenia i to, co wpłynęło na rozwój tego pomysłu.