Miejsca Nieoczywiste Podcast Albrecht von Wallenstein – czeski bóg wojny. (Podcast, Odcinek #41)

Albrecht von Wallenstein – czeski bóg wojny. (Podcast, Odcinek #41)

Albrecht von Wallenstein – czeski bóg wojny. (Podcast, Odcinek #41) post thumbnail image

Albrecht von Wallenstein – ta postać przewijała się nam przez podcasty o Żaganiu, szwedzkim Szczecinie, czy Lisowczykach. Niewątpliwe to bohater lub antybohater wojny 30-letniej. Bezsensownej wojny religijnej której skutki zapewne odczuwamy do dziś.Mimo że Rzeczpospolita w tej wojnie nie brała udziału, to za chwilę po niej zwycięska Szwecja zafundowała nam potop.

Mój krótki post o tej postaci na grupie facebookowej nieoczywistemiejsca, wzbudził dość duże zainteresowanie, dlatego postanowiłem nagrać ten podcast.

1 thought on “Albrecht von Wallenstein – czeski bóg wojny. (Podcast, Odcinek #41)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polskie Diabły

Rokita, Boruta i inni. Opowieść – polskie diabły i kajaki na Mazurach (Podcast, Odcinek #7)Rokita, Boruta i inni. Opowieść – polskie diabły i kajaki na Mazurach (Podcast, Odcinek #7)

Skąd się wzięły polskie diabły? Diabły w polskim folklorze wywodzą się ze starożytnych wierzeń, a wyewoluowały z pogaństwa, więc istniały na długo przed przyjęciem chrześcijaństwa. W „Żywotach diabłów polskich” jeden

Chorzowski suplement

Chorzowski Suplement, Gerard Cieślik i Ernest ‘Ezi’ Wilimowski, oraz Ruch. (Podcast, Odcinek #24)Chorzowski Suplement, Gerard Cieślik i Ernest ‘Ezi’ Wilimowski, oraz Ruch. (Podcast, Odcinek #24)

Do mojej chorzowskiej opowieści pt. “Komuna paryska na Śląsku, muzeum hutnictwa i piłkarze Ruchu Chorzów” postanowiłem przygotować suplement w którym wystąpią Gerard Cieślik i Ernest Wilimowski. Reprezentacja Śląska kontra drużyna