Miejsca Nieoczywiste Podcast Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)

Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)

Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23) post thumbnail image

Rzeczpospolita miała zawsze problemy z kasą na armię. Związane to było z faktem, że posiadacze latyfundiów magnackich nie płacili podatków i nie byli skorzy do wystawiania armii, a kasa z dóbr królewskich czy kościelnych nie była zbyt duża. Kościół może dzielił się chętniej niż magnaci, ale z niezbyt dużym entuzjazmem. Ile kasy mogą dać Prusy Królewskie, czy niewielka ilość Królewskich miast? Problem postanowiono rozwiązać powołując do życia samofinansujące się jednostki wojskowe. Tak słowo samofinansujące jest tu kluczem. Celem utworzenia oddziałów Lisowczyków było odciążenie skarbu Rzeczypospolitej od obowiązku wypłacania im żołdu. Werbowano ich, zapewniając im pełną swobodę zagarniania łupów wojennych, które były ich jedynym wynagrodzeniem za służbę. Na okładce – ilustracja książki Romualda Witczaka “Lisowczycy w Kowarach”

Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych.

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

2 thoughts on “Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także