Miejsca Nieoczywiste Podcast Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)

Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)

Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23) post thumbnail image

Rzeczpospolita miała zawsze problemy z kasą na armię. Związane to było z faktem, że posiadacze latyfundiów magnackich nie płacili podatków i nie byli skorzy do wystawiania armii, a kasa z dóbr królewskich czy kościelnych nie była zbyt duża. Kościół może dzielił się chętniej niż magnaci, ale z niezbyt dużym entuzjazmem. Ile kasy mogą dać Prusy Królewskie, czy niewielka ilość Królewskich miast. Problem postanowiono rozwiązać powołując do życia samofinansujące się jednostki wojskowe. Tak słowo samofinansujące jest tu kluczem. Celem utworzenia oddziałów Lisowczyków było odciążenie skarbu Rzeczypospolitej od obowiązku wypłacania im żołdu. Werbowano ich, zapewniając im pełną swobodę zagarniania łupów wojennych, które były ich jedynym wynagrodzeniem za służbę. Na okładce – ilustracja książki Romualda Witczaka “Lisowczycy w Kowarach”

#Kowary #Dolnyslask #lisowczycy #podcast

2 thoughts on “Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

pomorze szwedzkie

Obrona Szczecina 1713 i Pomorze pod panowaniem szwedzkim. (Podcast, Odcinek #30)Obrona Szczecina 1713 i Pomorze pod panowaniem szwedzkim. (Podcast, Odcinek #30)

W sierpniu 1711 roku połączone siły Rosjan, Duńczyków i wspieranych przez Rzeczpospolitą i Sasów docierają do Pomorza Szwedzkiego. Czym było Pomorze Szwedzkie? Nad twierdzą w Szczecinie dowództwo obejmuje Generał Ernst