Miejsca Nieoczywiste Podcast Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)

Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)

Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23) post thumbnail image

Rzeczpospolita miała zawsze problemy z kasą na armię. Związane to było z faktem, że posiadacze latyfundiów magnackich nie płacili podatków i nie byli skorzy do wystawiania armii, a kasa z dóbr królewskich czy kościelnych nie była zbyt duża. Kościół może dzielił się chętniej niż magnaci, ale z niezbyt dużym entuzjazmem. Ile kasy mogą dać Prusy Królewskie, czy niewielka ilość Królewskich miast. Problem postanowiono rozwiązać powołując do życia samofinansujące się jednostki wojskowe. Tak słowo samofinansujące jest tu kluczem. Celem utworzenia oddziałów Lisowczyków było odciążenie skarbu Rzeczypospolitej od obowiązku wypłacania im żołdu. Werbowano ich, zapewniając im pełną swobodę zagarniania łupów wojennych, które były ich jedynym wynagrodzeniem za służbę. Na okładce – ilustracja książki Romualda Witczaka “Lisowczycy w Kowarach”

#Kowary #Dolnyslask #lisowczycy #podcast

2 thoughts on “Lisowczycy, Wojna Trzydziestoletnia, polski uran i Kowary (Podcast, Odcinek #23)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Fabryka w Mordach

Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)

W kolejnym odcinku podcastu cyklu “Miejsca Nieoczywiste” o wydarzeniach związane z II Rzeczpospolitą. Przyjrzymy się dwóm niezwykłym postaciom – Stefanowi Starzyńskiemu i Henrykowi Przewłockiemu, oraz zagłębimy się w aferę drożdżową,