Miejsca Nieoczywiste Bez kategorii Krzyżacy – upadek państwa zakonnego w Prusach (Podcast, Odcinek #100)

Krzyżacy – upadek państwa zakonnego w Prusach (Podcast, Odcinek #100)

Zgodnie z obietnicą, ponownie przybliżamy mniej znane, czy też mniej rozumiane aspekty historii Krzyżaków. W poprzednim odcinku omówiliśmy ich początki aż do przybycia na Mazowsze, co wszyscy pamiętamy z lekcji historii.

Pomijamy bitwy pod Płowcami i Grunwaldem, ponieważ te wydarzenia są szeroko omawiane w edukacji. Dziś skupiamy się na upadku Państwa Zakonnego, uwiecznionym przez Jana Matejkę na obrazie „Hołd Pruski”. Zanim Albrecht Hohenzollern, ostatni Wielki Mistrz Zakonu, uklęknął przed Zygmuntem Starym na krakowskim Rynku, miało miejsce wiele ważnych wydarzeń. Rozpad Zakonu nie nastąpił nagle, a Wielki Mistrz nie zrzucił habitu bez powodu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Krzyżacy – od opieki nad chorymi do wielkiej ekspansji. (Podcast, Odcinek #98)Krzyżacy – od opieki nad chorymi do wielkiej ekspansji. (Podcast, Odcinek #98)

Podczas oblężenia Akki podczas III krucjaty, ludzie założyli szpital, który zapewniał opiekę krzyżowcom ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Pod koniec XII wieku, ten szpital otrzymał od papieża przywilej, który zwalniał go

Szczecin, nieznany epizod tułaczki Piłsudskiego, romans z Zinaidą Gippius i polowania na foki na Wyspie Wolin (Odcinek Specjalny)Szczecin, nieznany epizod tułaczki Piłsudskiego, romans z Zinaidą Gippius i polowania na foki na Wyspie Wolin (Odcinek Specjalny)

Zapraszam na specjalny odcinek podcastu, w którym odkrywamy nieznany epizod tułaczki Józefa Piłsudskiego przez Szczecin. Poznajcie fascynującą historię jego romansu z Zinaidą Gippius oraz niezwykłe polowania na foki na Wyspie