Miejsca Nieoczywiste Podcast Bitwa pod Hedeby, obodrycki książę Racibor i bałtyccy piraci. (Podcast, Odcinek #83)

Bitwa pod Hedeby, obodrycki książę Racibor i bałtyccy piraci. (Podcast, Odcinek #83)

Bitwa pod Hedeby, obodrycki książę Racibor i bałtyccy piraci. (Podcast, Odcinek #83) post thumbnail image

Kim był książę Racibor?

Książę Obodrytów Racibor, lub jak kto woli Ratibor, był władcą wybitnym choć życie stracił w głupi lekkomyślny sposób, za co mógłby otrzymać nagrodę Darwina, gdyby ją wtedy przyznawano. Na Zwierzyńskim tronie zasiadał do pamiętnego 1043 roku, choć nie wiadomo od kiedy, najprawdopodobniej od czasu zasztyletowania Przybigniewa innego księcia Obodryckiego przez jego saskiego sługę. Początkowo dzielił władzę z innymi następcami Przybysława – Anatrogiem i Gniewem, lecz po jakimś czasie wiec wybrał go na księcia zwierzchniego. Racibor, był zręcznym władcą, zjednoczył plemiona obodryckie i rozpoczął ekspansję księstwa na północ w kierunku Danii i wysp na Bałtyku. Dania sojusznikiem być nie mogła, gdyż na duńskim dworze przebywał rywal Racibora, Gotszalk – syn zamordowanego Przybigniewa. Zagrożenie nie tylko dla Racibora, ale także dla jego synów. Kiedy na Sasów w 1028 roku najechał Polski król Mieszko II Lambert, obodrycki władca sprytnie doprowadził do pokoju na granicy. Stał się tym samym przyjacielem Niemców, odsuwając zagrożenie sojuszu z Polską, która i tak zadawała ciężkie stratu.

Pokój pozwolił na północną ekspansję, której Racibor długo nie przewodził, gdyż zginął podczas wspomnianej potyczki z powracającymi z rajdu na Wolin Duńczykami.

Co o nim mówiono?

Adam z Bremy tak o nim napisał:

Książę Słowian Ratibor został zabity przez Duńczyków. Był chrześcijaninem i bardzo potężnym panem wśród barbarzyńców. Miał ośmiu synów, książąt Słowian, z których wszyscy zostali zabici przez Duńczyków, gdy chcieli pomścić ojca”

Książę Słowian czyli Dux Slavorum, tak nazwał go kronikarz.

Racibora zastąpi Gotszalk, któremu należy się oddzielna historia.

Racibor mylony jest z pomorskim księciem Raciborem I, który 100 lat później złupi wówczas duńską Konungahelę, ale to znów inna historia….

 

Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych.

Hedeby

Racibor, książę Obodrytów

Ten odcinek podcastu przybliża mniej znane epizody z historii Bałtyku, ukazując ich znaczenie w kontekście rozwoju regionu. Przyjrzymy się bitwie pod Hedeby, postaci księcia Racibora, działaniom chąśniców oraz roli bałtyckich emporiów handlowych W 1043 roku, blisko osady Hedeby, miała miejsce bitwa, której uczestnikami byli Obodryci i Duńczycy. Ta bitwa była jednym z największych starć w historii Bałtyku i miała istotne konsekwencje dla regionu. Duńczycy, dowodzeni przez króla Magnusa Knutsona, zaskoczyli Obodrytów i odnieśli zwycięstwo. Klęska ta ułatwiła Duńczykom dalszą ekspansję na wschód i przyczyniła się do podporządkowania terenów zamieszkanych przez Obodrytów. Chąśnicy to bałtyccy piraci, którzy działały w XI-XIII wieku na obszarze dzisiejszej Polski, Litwy i Łotwy. Słynęli ze swojej skuteczności i bezwzględności. Atakowali głównie statki handlowe na Bałtyku, wykorzystując nowoczesne na owe czasy okręty. Ich działania były prawdziwą plagą dla handlu na morzu.

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rzeźnik z Niebuszewa

O Szczecinie znów – Junak, Rzeźnik i Bojowy Wóz Piechoty (Podcast, Odcinek #13)O Szczecinie znów – Junak, Rzeźnik i Bojowy Wóz Piechoty (Podcast, Odcinek #13)

Marcin Myszka w podcascie o nazwie „Kryminatorium”, poruszał tajemniczą historię szczecińską. To opowieść, która wprawiała w zgrozę. Przedstawia najbardziej przerażającą miejską legendę Szczecina, czyli historię Józefa Cyppka lub, dla niektórych,

Nowa Marchia Podcast

Nowa Marchia cz. 3 – Późne średniowiecze i ostatnia odsłona polskich starań. (Podcast, Odcinek #88)Nowa Marchia cz. 3 – Późne średniowiecze i ostatnia odsłona polskich starań. (Podcast, Odcinek #88)

W okolicach 1303 roku pojawiło się określenie “Nowa Marchia“, które odróżniało ją od obszarów Starej i Środkowej Marchii, leżących na zachód od Odry. W ścisłym sensie tego słowa, w XIV