Miejsca Nieoczywiste Bez kategorii Krzyżacy – od opieki nad chorymi do wielkiej ekspansji. (Podcast, Odcinek #98)

Krzyżacy – od opieki nad chorymi do wielkiej ekspansji. (Podcast, Odcinek #98)

Podczas oblężenia Akki podczas III krucjaty, ludzie założyli szpital, który zapewniał opiekę krzyżowcom ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Pod koniec XII wieku, ten szpital otrzymał od papieża przywilej, który zwalniał go spod jurysdykcji lokalnego biskupa i nadawał prawo do wyboru własnego mistrza, co doprowadziło do powstania zakonu rycerskiego. W 1199 roku, na mocy decyzji papieża Innocentego III, powstał Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który opierał się na regule templariuszy w dziedzinie działalności wojskowej, a na regule joannitów w opiece nad chorymi. Już w kolejnym stuleciu Krzyżacy zaczęli budować swoje państwo, ale nie na Bliskim Wschodzie, lecz w samym sercu Europy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Wędrówka po szynach Bałtyku. Promy Kolejowe ze Stoczni Schichau w Elblągu (Podcast, Odcinek #97)Wędrówka po szynach Bałtyku. Promy Kolejowe ze Stoczni Schichau w Elblągu (Podcast, Odcinek #97)

Statek S/S Meklemburg powstał w 1903 roku w stoczni Schichaua w Elblągu. Jego główną trasą było połączenie Warnemünde – Gedser, stanowiące pionierską linię promową obsługującą również transport kolejowy. Ta inicjatywa

Dzielny mały holownik z Elbląskiej Stoczni, Ferdynand Schichau i rejs po Zalewie Wiślanym. (Podcast, Odcinek #29)Dzielny mały holownik z Elbląskiej Stoczni, Ferdynand Schichau i rejs po Zalewie Wiślanym. (Podcast, Odcinek #29)

Kolejna historia z Elbląga, po Galeonie Smok, Mennonitach i Bitwie na Zalewie Wiślanym. Ferdynand Schichau – ciężko dokopać się do jego historii bo po pierwsze był Niemcem, z polskiego Elbląga,