Miejsca Nieoczywiste Podcast Ach te Anki! Anny z dynastii Jagiellonów i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (Podcast, Odcinek #68)

Ach te Anki! Anny z dynastii Jagiellonów i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (Podcast, Odcinek #68)

Ach te Anki! Anny z dynastii Jagiellonów i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (Podcast, Odcinek #68) post thumbnail image

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, pierwotnie nazywany “vila Golube”, ma bogatą historię sięgającą jeszcze czasów średniowiecza. W roku 1258, to malownicze miejsce zostało nadane biskupowi włocławskiemu, Wolimirowi, przez Konrada Mazowieckiego. W tamtych czasach, na wzgórzu wznosił się drewniany gród pełniący funkcję strażniczą, strzegący przeprawy przez rzekę Drwęcę. Jednak w 1293 roku, w wyniku wymiany terytoriów między biskupstwem włocławskim a Zakonem Krzyżackim, gród znalazł się w granicach państwa.

Budowa Zamku

Dopiero w latach 1304–1306 pod kierunkiem pruskiego mistrza krajowego, rozpoczęto budowę zamku murowanego. Pierwszym etapem była wzniesiona z cegły kurtyna obwodowa, której krenelaż tymczasowo został zakończony poniżej przyszłego ganku. W kolejnym etapie, powstało skrzydło południowe, główne, zawierające kaplicę św. Krzyża z dekoracyjnym portalem oraz refektarz, który kiedyś błędnie uznawano za kapitularz. Następnie wzniesiono skrzydło zachodnie, a od strony północno-zachodniego narożnika rozpoczęto budowę wieży głównej na planie kwadratu, jednak w toku prac zrezygnowano z jej kontynuacji. W kolejnym etapie powstały skrzydła wschodnie i północne, które różniły się stylistyką i były nieco niższe od pozostałych.

Historia zamku była pełna zawirowań. W latach 1329–1333 zamek trzykrotnie bezskutecznie próbował zdobyć Władysław Łokietek.  Natomiast w1410 roku, podczas bitwy pod Grunwaldem, zamek był miejscem zgromadzenia części wojsk zakonnych. W 1411 roku, po podpisaniu I pokoju toruńskiego, zamek został zwrócony Krzyżakom.

Przebudowa i Współczesność

W ciągu kolejnych wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i pełnił różne funkcje. W 1616 roku, z inicjatywy królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, rozpoczęto jego rozbudowę. Dodano attyki w stylu renesansowym, budynek na przedbramiu i wieżyczki w narożach. W późniejszych latach zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Po tych wydarzeniach zamek przeszedł kolejne remonty i renowacje. W okresie międzywojennym na zamku urządzono muzeum, a po II wojnie światowej rozpoczęto prace zabezpieczające.

Zamek w Golubiu Dobrzyniu który przebydowała Anna Jagiellonka

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, który przebudowała Anna Wazówna, po kądzieli Jagiellonka

Attyka to architektoniczny element, który znajduje się na gzymsie lub ścianie budynku. Może być płaska lub zdobiona, z balustradami, pinaklami, czy innymi dekoracyjnymi elementami. Attyki służą m.in. do osłaniania dachu i konstrukcji dachu, mogą pełnić funkcję ochronną przed wilgocią, i oczywiście  służyć jako element dekoracyjny, który nadaje budynkowi elegancki wygląd. 

Renowacja i Dzisiejszość

W latach 1959-1966 przeprowadzono odbudowę i odrestaurowanie zamku, dużo też zrobiono w latach zerowych. Obecnie zamek w Golubiu-Dobrzyniu jest jednym z najciekawszych zabytków historycznych na terenie Polski, świadkiem wielu lat naszej historii.

Ach te Anki. Anna Wazówna, po kądzieli Jagiellonka. Siostrzenica Zygmunta Augusta.

Anna Wazówna, po kądzieli Jagiellonka. Siostrzenica Zygmunta Augusta.

Nie jedna Anna Jagiellonka pojawiła się w historii. Ponieważ 26 lipca obchodzimy imieniny Anny, chciałem opowiedzieć o kilku Annach z dynastii Jagiellonów. Anna, księżna pomorska, Anna, królowa Czech i Węgier, prawie cesarzowa, Anna, król polski i wielka księżna litewska, wreszcie niedoceniona Anna, siostra polskiego króla – wszystkie te postacie były niezwykłe i niezwykle inteligentne. Czy to magia imienia, czy też potęga jagiellońskiej krwi?

Miałem zamiar poświęcić równą część podcastu każdej z Ann, jednak nie udało mi się… Zwłaszcza Anna Jagiellonka – król Polski i wielka księżna Litwy, to postać, która zasługuje na nieco więcej uwagi. Z pewnością zgodzicie się ze mną, że Anny z najznamienitszej dynastii europejskich królów były naprawdę wyjątkowe. Być może to jednak magia samego imienia? Zachęcam także do poznania dawnych włości Anny Wazówny – na pewno się nie zawiedziecie.

Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

1 thought on “Ach te Anki! Anny z dynastii Jagiellonów i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (Podcast, Odcinek #68)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Po likwidacji Służby Polsce w 1955 powołano do Wojskowy Korpus Górniczy, oraz Wojskową Brygadę Górniczą już w strukturach Wojska Polskiego.

Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)

Kim byli żołnierze-górnicy? Po roku 1945 w Polsce, ale także innych krajach zaczęto izolować “element” obcy ideowo niegodny nosić broni i bronić socjalistycznej ojczyzny. Zamiast służby w regularnym w wojsku

Fabryka w Mordach

Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)

W kolejnym odcinku podcastu cyklu “Miejsca Nieoczywiste” o wydarzeniach związane z II Rzeczpospolitą. Przyjrzymy się dwóm niezwykłym postaciom – Stefanowi Starzyńskiemu i Henrykowi Przewłockiemu, oraz zagłębimy się w aferę drożdżową,