Miejsca Nieoczywiste Podcast Ach te Anki! Anny z dynastii Jagiellonów i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (Podcast, Odcinek #68)

Ach te Anki! Anny z dynastii Jagiellonów i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (Podcast, Odcinek #68)

Ach te Anki! Anny z dynastii Jagiellonów i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (Podcast, Odcinek #68) post thumbnail image

ZAMEK W GOLUBIU-DOBRZYNIU

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, pierwotnie nazywany “vila Golube”, ma bogatą historię sięgającą jeszcze czasów średniowiecza. W roku 1258, to malownicze miejsce zostało nadane biskupowi włocławskiemu, Wolimirowi, przez Konrada Mazowieckiego. W tamtych czasach, na wzgórzu wznosił się drewniany gród pełniący funkcję strażniczą, strzegący przeprawy przez rzekę Drwęcę. Jednak w 1293 roku, w wyniku wymiany terytoriów między biskupstwem włocławskim a Zakonem Krzyżackim, gród znalazł się w granicach państwa zakonnego.

Dopiero w latach 1304–1306 pod kierunkiem pruskiego mistrza krajowego, Konrada Sacka, rozpoczęto budowę zamku murowanego. Pierwszym etapem była wzniesiona z cegły kurtyna obwodowa, której krenelaż tymczasowo został zakończony poniżej przyszłego ganku. W kolejnym etapie, powstało skrzydło południowe, główne, zawierające kaplicę św. Krzyża z dekoracyjnym portalem oraz refektarz, który kiedyś błędnie uznawano za kapitularz. Następnie wzniesiono skrzydło zachodnie, a od strony północno-zachodniego narożnika rozpoczęto budowę wieży głównej na planie kwadratu, jednak w toku prac zrezygnowano z jej kontynuacji. W kolejnym etapie powstały skrzydła wschodnie i północne, które różniły się stylistyką i były nieco niższe od pozostałych. Prace budowlane nadzorował pruski mistrz krajowy Konrad Sack.

Historia zamku była pełna zawirowań. W latach 1329–1333 zamek trzykrotnie bezskutecznie próbował zdobyć Władysław Łokietek. W 1410 roku, podczas bitwy pod Grunwaldem, zamek był miejscem zgromadzenia części wojsk zakonnych. W 1411 roku, po podpisaniu I pokoju toruńskiego, zamek został zwrócony Krzyżakom.

W ciągu kolejnych wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i pełnił różne funkcje. W 1616 roku, z inicjatywy królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, rozpoczęto jego rozbudowę. Dodano attyki w stylu renesansowym, budynek na przedbramiu i wieżyczki w narożach. W tym okresie, w czasach piekielnie inteligentnej Anny na zamku w Golubiu wyhodowano również tytoń, który został sprowadzony z Turcji.

Zamek w Golubiu Dobrzyniu który przebydowała Anna Jagiellonka

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, który przebudowała Anna Wazówna, po kądzieli Jagiellonka

Attyka to architektoniczny element, który znajduje się na gzymsie lub ścianie budynku. Może być płaska lub zdobiona, z balustradami, pinaklami, czy innymi dekoracyjnymi elementami. Attyki służą m.in. do osłaniania dachu i konstrukcji dachu, mogą pełnić funkcję ochronną przed wilgocią, i oczywiście  służyć jako element dekoracyjny, który nadaje budynkowi elegancki wygląd. Taka dygresja.

W późniejszych latach zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. W czasie wojen szwedzkich, zamek został poważnie uszkodzony. Po tych wydarzeniach zamek przeszedł kolejne remonty i renowacje. W okresie międzywojennym na zamku urządzono muzeum, a po II wojnie światowej rozpoczęto prace zabezpieczające.

W latach 1959-1966 przeprowadzono odbudowę i odrestaurowanie zamku, dużo też zrobiono w latach zerowych. Obecnie zamek w Golubiu-Dobrzyniu jest jednym z najciekawszych zabytków historycznych na terenie Polski, świadkiem wielu lat naszej historii.

Ach te Anki. Anna Wazówna, po kądzieli Jagiellonka. Siostrzenica Zygmunta Augusta.

Anna Wazówna, po kądzieli Jagiellonka. Siostrzenica Zygmunta Augusta.

Nie jedna Anna Jagiellonka pojawiła się w historii. Ponieważ 26 lipca obchodzimy imieniny Anny, chciałem opowiedzieć o kilku Annach z dynastii Jagiellonów.

Anna, księżna pomorska, Anna, królowa Czech i Węgier, prawie cesarzowa, Anna, król polski i wielka księżna litewska, wreszcie niedoceniona Anna, siostra polskiego króla – wszystkie te postacie były niezwykłe i niezwykle inteligentne. Czy to magia imienia, czy też potęga jagiellońskiej krwi?

Miałem zamiar poświęcić równą część podcastu każdej z Ann, jednak nie udało mi się… Zwłaszcza Anna Jagiellonka – król Polski i wielka księżna Litwy, to postać, która zasługuje na nieco więcej uwagi. Z pewnością zgodzicie się ze mną, że Anny z najznamienitszej dynastii europejskich królów były naprawdę wyjątkowe. Być może to jednak magia samego imienia? Zachęcam także do poznania dawnych włości Anny Wazówny – na pewno się nie zawiedziecie.

1 thought on “Ach te Anki! Anny z dynastii Jagiellonów i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (Podcast, Odcinek #68)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie tylko Sydonia. O pomorskich czarownicach i baszcie w Słupsku.

Nie tylko Sydonia. O pomorskich czarownicach i baszcie w Słupsku. (Podcast, Odcinek #60)Nie tylko Sydonia. O pomorskich czarownicach i baszcie w Słupsku. (Podcast, Odcinek #60)

W roku 1701 okolice Słupska nawiedziła gwałtowna burza z gradobiciem, zboża czy owoce w sadach zostały zniszczone. Trafiła się też plaga gąsienic, masowo umierały zwierzęta w gospodarstwach. To idealna sytuacja,

Henryk Sandomierski oraz templariusze w Opatowie

Kto i dlaczego sprowadził templariuszy do Polski? (Podcast, Odcinek #40)Kto i dlaczego sprowadził templariuszy do Polski? (Podcast, Odcinek #40)

Templariusze w Opatowie to historia Henryka Sandomierskiego, najsłynniejszego polskiego krzyżowca. Zakony rycerskie przez wieki nie przestały fascynować, tak samo jak skarb templariuszy. Niestety, żadnej legendy o skarbie w Opatowie nie