Miejsca Nieoczywiste Bez kategorii Wędrówka po szynach Bałtyku. Promy Kolejowe ze Stoczni Schichau w Elblągu (Podcast, Odcinek #97)

Wędrówka po szynach Bałtyku. Promy Kolejowe ze Stoczni Schichau w Elblągu (Podcast, Odcinek #97)

Statek S/S Meklemburg powstał w 1903 roku w stoczni Schichaua w Elblągu. Jego główną trasą było połączenie Warnemünde – Gedser, stanowiące pionierską linię promową obsługującą również transport kolejowy. Ta inicjatywa odegrała istotną rolę w rozwoju żeglugi bałtyckiej. W czasie I wojny światowej “Mecklemburg” przekształcono w jednostkę służącą do przewozu żołnierzy i sprzętu wojskowego. Po zakończeniu działań wojennych, statek odegrał kluczową rolę w procesie repatriacji jeńców, co stanowiło istotny element powrotu do normalności w Europie powojennej.
W okresie II wojny światowej SS Meklemburg został wcielony do Kriegsmarine i odegrał istotną rolę w inwazji na Danię w 1940 roku. Jego udział w konflikcie miał strategiczne znaczenie, podkreślając istotną rolę promów w operacjach militarnych.
Po zakończeniu wojny statek został przekazany Związkowi Radzieckiemu, gdzie pełnił funkcję jednostki repatriacyjnej. Ostatecznie, pod nazwą SS Kopernik, służył Polsce jako statek-magazyn do momentu zakończenia eksploatacji i złomowania w 1958 roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Krzyżacy – od opieki nad chorymi do wielkiej ekspansji. (Podcast, Odcinek #98)Krzyżacy – od opieki nad chorymi do wielkiej ekspansji. (Podcast, Odcinek #98)

Podczas oblężenia Akki podczas III krucjaty, ludzie założyli szpital, który zapewniał opiekę krzyżowcom ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Pod koniec XII wieku, ten szpital otrzymał od papieża przywilej, który zwalniał go

Szczecin, nieznany epizod tułaczki Piłsudskiego, romans z Zinaidą Gippius i polowania na foki na Wyspie Wolin (Odcinek Specjalny)Szczecin, nieznany epizod tułaczki Piłsudskiego, romans z Zinaidą Gippius i polowania na foki na Wyspie Wolin (Odcinek Specjalny)

Zapraszam na specjalny odcinek podcastu, w którym odkrywamy nieznany epizod tułaczki Józefa Piłsudskiego przez Szczecin. Poznajcie fascynującą historię jego romansu z Zinaidą Gippius oraz niezwykłe polowania na foki na Wyspie