Miejsca Nieoczywiste Podcast Wędrówka po szynach Bałtyku. Promy Kolejowe ze Stoczni Schichau w Elblągu (Podcast, Odcinek #97)

Wędrówka po szynach Bałtyku. Promy Kolejowe ze Stoczni Schichau w Elblągu (Podcast, Odcinek #97)

Wędrówka po szynach Bałtyku. Promy Kolejowe ze Stoczni Schichau w Elblągu (Podcast, Odcinek #97) post thumbnail image

Statek S/S Meklemburg powstał w 1903 roku w stoczni Schichaua w Elblągu. Jego główną trasą było połączenie Warnemünde – Gedser, stanowiące pionierską linię promową obsługującą również transport kolejowy. Ta inicjatywa odegrała istotną rolę w rozwoju żeglugi bałtyckiej. W czasie I wojny światowej “Mecklemburg” przekształcono w jednostkę służącą do przewozu żołnierzy i sprzętu wojskowego. Po zakończeniu działań wojennych, statek odegrał kluczową rolę w procesie repatriacji jeńców, co stanowiło istotny element powrotu do normalności w Europie powojennej.
W okresie II wojny światowej SS Meklemburg został wcielony do Kriegsmarine i odegrał istotną rolę w inwazji na Danię w 1940 roku. Jego udział w konflikcie miał strategiczne znaczenie, podkreślając istotną rolę promów w operacjach militarnych.
Po zakończeniu wojny statek został przekazany Związkowi Radzieckiemu, gdzie pełnił funkcję jednostki repatriacyjnej. Ostatecznie, pod nazwą SS Kopernik, służył Polsce jako statek-magazyn do momentu zakończenia eksploatacji i złomowania w 1958 roku.

 

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Żyd, który wynalazł, Cyklon B

Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)

Wspólnie z Arkiem Czaplą prześledźmy fascynującą historię niemieckiego naukowca, Fritza Habera, który otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie umożliwiające produkcję przemysłową amoniaku. Amoniak jest kluczowym składnikiem nawozów, które miały rozwiązać problemy

Po likwidacji Służby Polsce w 1955 powołano do Wojskowy Korpus Górniczy, oraz Wojskową Brygadę Górniczą już w strukturach Wojska Polskiego.

Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)Zapomniani żołnierze z kilofami i Kopalnia Julia w Wałbrzychu (Podcast, Odcinek #47)

Kim byli żołnierze-górnicy? Po roku 1945 w Polsce, ale także innych krajach zaczęto izolować “element” obcy ideowo niegodny nosić broni i bronić socjalistycznej ojczyzny. Zamiast służby w regularnym w wojsku