Miejsca Nieoczywiste Podcast Porsche – genialny wynalazca, czy naśladowca? Muzeum Techniki Tatra (Podcast, Odcinek #59)

Porsche – genialny wynalazca, czy naśladowca? Muzeum Techniki Tatra (Podcast, Odcinek #59)

Porsche – genialny wynalazca, czy naśladowca? Muzeum Techniki Tatra (Podcast, Odcinek #59) post thumbnail image

Już od 1900 roku Ferdynand Porsche upierał się, że napęd hybrydowy ma sens we wszystkich pojazdach, nie tylko w samochodach. Dlatego skonstruował kilka serii specjalnych pociągów drogowych dla austro-węgierskiej armii z takim rozwiązaniem. Podczas pierwszej wojny światowej były one używane do transportu zdemontowanych ciężkich, nawet 90-tonowych moździerzy Skoda, których używano do ostrzału pozycji włoskich w wysokich górach.

W 1934 roku Ferdynand Porsche wstąpił do Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (NSDAP), znanej również jako partia nazistowska, a rok później został członkiem SS i dosłużył się stopnia Oberfuhrera W 1942 roku Porsche został mianowany konsultantem SS przy budowie czołgów. Pracował nad projektem czołgów Tiger I i Tiger II, który był używany przez armię niemiecką podczas II wojny światowej. Oba projekty przegrał, choć spadkiem stał się pojazd Ferdinand.

Jednym z najbardziej nieudanych projektów wojskowych Porsche był superciężki czołg Maus, który opracował podczas II wojny światowej. Maus był masywnym czołgiem, który ważył ponad 180 ton i był uzbrojony w działo 128 mm i współosiowe działo 75 mm. Jego pancerz był nie do przebicia, ale jego rozmiar i waga sprawiały, że był powolny i nieporęczny, a także był podatny na awarie mechaniczne.

Zapraszam do wysłuchania podcastu!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nikolot

Niklot – słowiański władca Połabia, Obodryci i zamek w Schwerin (Podcast, Odcinek #56)Niklot – słowiański władca Połabia, Obodryci i zamek w Schwerin (Podcast, Odcinek #56)

Niewiele wiemy o słowianach zachodnich. Dlaczego? Bo zniknęli z map w XIII wieku, a mówią o nich tylko obce kroniki, gdyż własnych nie posiadali. Obodryci, Obodrzyci albo Obodrzyce nawet ciężko

Fabryka w Mordach

Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)

W kolejnym odcinku podcastu cyklu “Miejsca Nieoczywiste” o wydarzeniach związane z II Rzeczpospolitą. Przyjrzymy się dwóm niezwykłym postaciom – Stefanowi Starzyńskiemu i Henrykowi Przewłockiemu, oraz zagłębimy się w aferę drożdżową,