Miejsca Nieoczywiste Podcast Porsche – genialny wynalazca, czy naśladowca? Muzeum Techniki Tatra (Podcast, Odcinek #59)

Porsche – genialny wynalazca, czy naśladowca? Muzeum Techniki Tatra (Podcast, Odcinek #59)

Porsche – genialny wynalazca, czy naśladowca? Muzeum Techniki Tatra (Podcast, Odcinek #59) post thumbnail image

Już od 1900 roku Ferdynand Porsche upierał się, że napęd hybrydowy ma sens we wszystkich pojazdach, nie tylko w samochodach. Dlatego skonstruował kilka serii specjalnych pociągów drogowych dla austro-węgierskiej armii z takim rozwiązaniem. Podczas pierwszej wojny światowej były one używane do transportu zdemontowanych ciężkich, nawet 90-tonowych moździerzy Skoda, których używano do ostrzału pozycji włoskich w wysokich górach.

W 1934 roku Ferdynand Porsche wstąpił do Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (NSDAP), znanej również jako partia nazistowska, a rok później został członkiem SS i dosłużył się stopnia Oberfuhrera W 1942 roku Porsche został mianowany konsultantem SS przy budowie czołgów. Pracował nad projektem czołgów Tiger I i Tiger II, który był używany przez armię niemiecką podczas II wojny światowej. Oba projekty przegrał, choć spadkiem stał się pojazd Ferdinand.

Jednym z najbardziej nieudanych projektów wojskowych Porsche był superciężki czołg Maus, który opracował podczas II wojny światowej. Maus był masywnym czołgiem, który ważył ponad 180 ton i był uzbrojony w działo 128 mm i współosiowe działo 75 mm. Jego pancerz był nie do przebicia, ale jego rozmiar i waga sprawiały, że był powolny i nieporęczny, a także był podatny na awarie mechaniczne.

Zapraszam do wysłuchania podcastu!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Stefan Wiechecki

Cafe pod minogą, Stefan Wiechecki i krótka historia hutnictwa na warszawskiej Pradze (Podcast, Odcinek #51)Cafe pod minogą, Stefan Wiechecki i krótka historia hutnictwa na warszawskiej Pradze (Podcast, Odcinek #51)

Stefan WIechecki rodził się 10 sierpnia 1896 w Warszawskiej Woli jako jeden spośród dziesięciorga rodzeństwa, choć inne źródła podają, że była ich tylko piątka. Ojcem pisarza był Teodor Wiechecki, właściciel

Połczyn-Zdrój, Lebensborn, a także ciekawe życiorysy zacnego, pomorskiego rodu (Podcast, Odcinek #12)Połczyn-Zdrój, Lebensborn, a także ciekawe życiorysy zacnego, pomorskiego rodu (Podcast, Odcinek #12)

Nazistowskie “Źródło życia” W celu stworzenia aryjskiej rasy panów i zastąpienia innych narodów, nazistowski reżim postanowił wykorzystać istniejący “kapitał” ludzki. Narodziny programu Lebensborn, czyli “Źródło życia,” miały służyć temu celowi.