Miejsca Nieoczywiste Podcast Defenestracja praska – jak zaczęła się Wojna Trzydziestoletnia? (Podcast, Odcinek#57)

Defenestracja praska – jak zaczęła się Wojna Trzydziestoletnia? (Podcast, Odcinek#57)

Defenestracja praska – jak zaczęła się Wojna Trzydziestoletnia? (Podcast, Odcinek#57) post thumbnail image

Defenestracja praska nie była pierwszą defenestracją w historii. Pierwszy przypadek, kiedy ktoś wypadł przez okno zdarzył się w II Księdze Królewskiej w Starym Testamencie- Król Izraela Achazjasz wypada przez kratę lub okno w swojej górnej komnacie i zostaje ranny. Achazjasz wysyła posłańców, aby zapytali boga Baal-zebuba, czy wyzdrowieje z odniesionych obrażeń. Prorok Eliasz spotyka ich ich i mówi im, że Achazjasz umrze, ponieważ szukał rady u fałszywego boga. Król statecznie umiera z powodu odniesionych obrażeń, zgodnie z proroctwem Eliasza. Wspólnie z Arkiem Czaplą zapraszamy na opowieść o defenestracjach.

3 thoughts on “Defenestracja praska – jak zaczęła się Wojna Trzydziestoletnia? (Podcast, Odcinek#57)”

  1. Jeśli patrzymy tak trochę szerzej na defenestrację, to w Dziejach Apostolskich można znaleźć jeszcze jedną. Pewien młodzieniec znużony przedłużającą się mową św. Pawła zasnął na oknie i wypadł z trzeciego piętra. Miał jednak na tyle szczęścia, że po upadku apostoł przywrócił go do życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

pomorze szwedzkie

Obrona Szczecina 1713 i Pomorze pod panowaniem szwedzkim. (Podcast, Odcinek #30)Obrona Szczecina 1713 i Pomorze pod panowaniem szwedzkim. (Podcast, Odcinek #30)

W sierpniu 1711 roku połączone siły Rosjan, Duńczyków i wspieranych przez Rzeczpospolitą i Sasów docierają do Pomorza Szwedzkiego. Czym było Pomorze Szwedzkie? Nad twierdzą w Szczecinie dowództwo obejmuje Generał Ernst

Podcast o koksowniach

Erazm Jerzmanowski, amerykański milioner oraz muzeum w Paczkowie (Podcast, Odcinek #73)Erazm Jerzmanowski, amerykański milioner oraz muzeum w Paczkowie (Podcast, Odcinek #73)

Erazm Jerzmanowski, żołnierz Powstania Styczniowego i Republiki Francuskiej. związany z powstaniem  oraz technologią gazowni miejskich. To postać, której osiągnięcia były tak znaczące, że nazwano go “Polskim Noblem” oraz “Człowiekiem, który