Miejsca Nieoczywiste Podcast Defenestracja praska – jak zaczęła się Wojna Trzydziestoletnia? (Podcast, Odcinek#57)

Defenestracja praska – jak zaczęła się Wojna Trzydziestoletnia? (Podcast, Odcinek#57)

Defenestracja praska – jak zaczęła się Wojna Trzydziestoletnia? (Podcast, Odcinek#57) post thumbnail image

Defenestracja praska nie była pierwszą defenestracją w historii. Pierwszy przypadek, kiedy ktoś wypadł przez okno zdarzył się w II Księdze Królewskiej w Starym Testamencie- Król Izraela Achazjasz wypada przez kratę lub okno w swojej górnej komnacie i zostaje ranny. Achazjasz wysyła posłańców, aby zapytali boga Baal-zebuba, czy wyzdrowieje z odniesionych obrażeń. Prorok Eliasz spotyka ich ich i mówi im, że Achazjasz umrze, ponieważ szukał rady u fałszywego boga. Król statecznie umiera z powodu odniesionych obrażeń, zgodnie z proroctwem Eliasza. Wspólnie z Arkiem Czaplą zapraszamy na opowieść o defenestracjach.

3 thoughts on “Defenestracja praska – jak zaczęła się Wojna Trzydziestoletnia? (Podcast, Odcinek#57)”

  1. Jeśli patrzymy tak trochę szerzej na defenestrację, to w Dziejach Apostolskich można znaleźć jeszcze jedną. Pewien młodzieniec znużony przedłużającą się mową św. Pawła zasnął na oknie i wypadł z trzeciego piętra. Miał jednak na tyle szczęścia, że po upadku apostoł przywrócił go do życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Połczyn-Zdrój, Lebensborn, a także ciekawe życiorysy zacnego, pomorskiego rodu (Podcast, Odcinek #12)Połczyn-Zdrój, Lebensborn, a także ciekawe życiorysy zacnego, pomorskiego rodu (Podcast, Odcinek #12)

Nazistowskie “Źródło życia” W celu stworzenia aryjskiej rasy panów i zastąpienia innych narodów, nazistowski reżim postanowił wykorzystać istniejący “kapitał” ludzki. Narodziny programu Lebensborn, czyli “Źródło życia,” miały służyć temu celowi.

Benno Zerbst

Postać na środę. Benno Zerbst – Polak z wyboru i nieznany bohater (Podcast, Odcinek 82)Postać na środę. Benno Zerbst – Polak z wyboru i nieznany bohater (Podcast, Odcinek 82)

Benno Zerbst to postać godna uznania – Polak z wyboru, dwukrotnie odznaczony krzyżem walecznych bohater II wojny światowej. Niestety, za oddanie sprawie ojczyzny został skazany przez komunistyczne władze na okrutną