Miejsca Nieoczywiste Podcast Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)

Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)

Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64) post thumbnail image

Wspólnie z Arkiem Czaplą prześledźmy fascynującą historię niemieckiego naukowca, Fritza Habera, który otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie umożliwiające produkcję przemysłową amoniaku. Amoniak jest kluczowym składnikiem nawozów, które miały rozwiązać problemy żywnościowe ludzkości. Dowiedz się także, jak kwas azotowy, produkowany z amoniaku, znalazł zastosowanie w produkcji materiałów wybuchowych.
Wspomnimy o kontrowersjach związanych z Fritzem Haberem, jak również o tragicznych wydarzeniach w jego życiu, takich jak samobójstwo pierwszej żony. Odkryjemy również rolę Carla Boscha, który współpracował z Haberem i odegrał istotną rolę w produkcji paliw syntetycznych dla III Rzeszy.

Zapraszam do wysłuchania na platformie Youtube i platformach podcastowych.

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Chąśnicy to bałtyccy piraci, którzy działały w XI-XIII wieku na obszarze dzisiejszej Polski, Litwy i Łotwy. Słynęli ze swojej skuteczności i bezwzględności. Atakowali głównie statki handlowe na Bałtyku, wykorzystując nowoczesne na owe czasy okręty. Ich działania były prawdziwą plagą dla handlu na morzu.

Bitwa pod Hedeby, obodrycki książę Racibor i bałtyccy piraci. (Podcast, Odcinek #83)Bitwa pod Hedeby, obodrycki książę Racibor i bałtyccy piraci. (Podcast, Odcinek #83)

Kim był książę Racibor? Książę Obodrytów Racibor, lub jak kto woli Ratibor, był władcą wybitnym choć życie stracił w głupi lekkomyślny sposób, za co mógłby otrzymać nagrodę Darwina, gdyby ją

Chorzowski suplement

Chorzowski Suplement, Gerard Cieślik i Ernest ‘Ezi’ Wilimowski, oraz Ruch. (Podcast, Odcinek #24)Chorzowski Suplement, Gerard Cieślik i Ernest ‘Ezi’ Wilimowski, oraz Ruch. (Podcast, Odcinek #24)

Do mojej chorzowskiej opowieści pt. “Komuna paryska na Śląsku, muzeum hutnictwa i piłkarze Ruchu Chorzów” postanowiłem przygotować suplement w którym wystąpią Gerard Cieślik i Ernest Wilimowski. Reprezentacja Śląska kontra drużyna

Bitwa pod Bornholmem

Bornholm 1457 – nieznana bitwa Wojny Trzynastoletniej i historia pewnego obrazu. (Podcast, Odcinek #95)Bornholm 1457 – nieznana bitwa Wojny Trzynastoletniej i historia pewnego obrazu. (Podcast, Odcinek #95)

W tym odcinku podcastu przypomną historię floty kaperskiej oraz jej roli w Wojnie Trzynastoletniej na Bałtyku. Omawiam dwie kluczowe bitwy pod Bornholmem, które wpłynęły na bieg historii regionu. Szczególną uwagę