Miejsca Nieoczywiste Podcast Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)

Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)

Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64) post thumbnail image

Wspólnie z Arkiem Czaplą prześledźmy fascynującą historię niemieckiego naukowca, Fritza Habera, który otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie umożliwiające produkcję przemysłową amoniaku. Amoniak jest kluczowym składnikiem nawozów, które miały rozwiązać problemy żywnościowe ludzkości. Dowiedz się także, jak kwas azotowy, produkowany z amoniaku, znalazł zastosowanie w produkcji materiałów wybuchowych.
Wspomnimy o kontrowersjach związanych z Fritzem Haberem, jak również o tragicznych wydarzeniach w jego życiu, takich jak samobójstwo pierwszej żony. Odkryjemy również rolę Carla Boscha, który współpracował z Haberem i odegrał istotną rolę w produkcji paliw syntetycznych dla III Rzeszy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polskie Diabły

Rokita, Boruta i inni. Opowieść – polskie diabły i kajaki na Mazurach (Podcast, Odcinek #7)Rokita, Boruta i inni. Opowieść – polskie diabły i kajaki na Mazurach (Podcast, Odcinek #7)

Skąd się wzięły polskie diabły? Diabły w polskim folklorze wywodzą się ze starożytnych wierzeń, a wyewoluowały z pogaństwa, więc istniały na długo przed przyjęciem chrześcijaństwa. W „Żywotach diabłów polskich” jeden