Miejsca Nieoczywiste Podcast Karolina – ostatnia z rodu Piastów i Piasteum w Legnicy (Podcast, Odcinek #50)

Karolina – ostatnia z rodu Piastów i Piasteum w Legnicy (Podcast, Odcinek #50)

Karolina – ostatnia z rodu Piastów i Piasteum w Legnicy (Podcast, Odcinek #50) post thumbnail image

O Piastach Śląskich wspominałem wcześniej przy okazji podcastu o Oławie. Dziś opowiem o Karolinie, jest to ostatnia z rodu Piastów. Obiecuję, że to nie jest ostatnia opowieść o tej dynastii,  bo musimy wyrzucić z głowy kalkę myślową, że ostatnim Piastem był Kazimierz Wielki.

Kazimierz Wielki był ostatnim królem z dynastii Piastów, choć Józef Ignacy Kraszewski nazwał tak Michała Korybuta Wiśniowieckiego w swej powieści “Król Piast”. Jednak jest to uproszczenie bo “Piastami” w czasach wolnej elekcji nazywano rodzimych kandydatów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Festung Glogau, czyli jak głogowskie stare miasto zniknęło w 90 procentach (Podcast, Odcinek #45)Festung Glogau, czyli jak głogowskie stare miasto zniknęło w 90 procentach (Podcast, Odcinek #45)

Dzisiaj gościem podcastu jest ponownie Arek Czapla znanay już z podcastu o Festung Küstrin a opowiemy o  najnowszej historii Głogowa, który jest chyba najbardziej udanym  projektem kompletnej odbudowy starego miasta.

Fabryka w Mordach

Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)Cukier, drożdże i monopole w II Rzeczypospolitej oraz opuszczona fabryka w Mordach (Podcast, Odcinek #66)

W kolejnym odcinku podcastu cyklu “Miejsca Nieoczywiste” o wydarzeniach związane z II Rzeczpospolitą. Przyjrzymy się dwóm niezwykłym postaciom – Stefanowi Starzyńskiemu i Henrykowi Przewłockiemu, oraz zagłębimy się w aferę drożdżową,