Miejsca Nieoczywiste Podcast Karolina – ostatnia z rodu Piastów i Piasteum w Legnicy (Podcast, Odcinek #50)

Karolina – ostatnia z rodu Piastów i Piasteum w Legnicy (Podcast, Odcinek #50)

Karolina – ostatnia z rodu Piastów i Piasteum w Legnicy (Podcast, Odcinek #50) post thumbnail image

O Piastach Śląskich wspominałem wcześniej przy okazji podcastu o Oławie. Dziś opowiem o Karolinie, jest to ostatnia z rodu Piastów. Obiecuję, że to nie jest ostatnia opowieść o tej dynastii,  bo musimy wyrzucić z głowy kalkę myślową, że ostatnim Piastem był Kazimierz Wielki.

Kazimierz Wielki był ostatnim królem z dynastii Piastów, choć Józef Ignacy Kraszewski nazwał tak Michała Korybuta Wiśniowieckiego w swej powieści “Król Piast”. Jednak jest to uproszczenie bo “Piastami” w czasach wolnej elekcji nazywano rodzimych kandydatów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Podcast o koksowniach

Erazm Jerzmanowski, amerykański milioner oraz muzeum w Paczkowie (Podcast, Odcinek #73)Erazm Jerzmanowski, amerykański milioner oraz muzeum w Paczkowie (Podcast, Odcinek #73)

a Erazm Jerzmanowski, żołnierz Powstania Styczniowego i Republiki Francuskiej. związany z powstaniem  oraz technologią gazowni miejskich. To postać, której osiągnięcia były tak znaczące, że nazwano go “Polskim Noblem” oraz “Człowiekiem,

Henryk Probus

Wojna piwna we Wrocławiu i Henryk Probus – książę, który mógł stać się królem (Podcast, Odcinek #15)Wojna piwna we Wrocławiu i Henryk Probus – książę, który mógł stać się królem (Podcast, Odcinek #15)

Henryk Probus jest nieznany z lekcji historii. Jedynym Piastem Śląskim, którego przypominają sobie uczniowie, jest zapewne Henryk Pobożny, który zginął w starciu z Mongołami na polach Legnicy.  Nie do końca