Czy Król Krak naprawdę istniał? (Podcast, Odcinek #131)

Legenda o królu Kraku, założycielu Krakowa i pogromcy smoka wawelskiego, jest jedną z najsłynniejszych polskich opowieści. Ale czy Krak to postać historyczna, czy jedynie wytwór średniowiecznych kronikarzy? W tym odcinku podcastu przyjrzymy się źródłom pisanym, takim jak Legenda Panońska, oraz wynikom badań archeologicznych – czy w kopcach Kraka i Wandy odnaleziono ślady pochówków? Kim byli Wiślanie, lud zamieszkujący te tereny w średniowieczu, i jakie dowody wskazują na istnienie ich władców?

Wirtualna kawa: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Postaw kawę dla Podcast Miejsca Nieoczywiste – buycoffee.to⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Wsparcie kanału: Miejsca Nieoczywiste – Suppi by Patronite

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Dzielny mały holownik z Elbląskiej Stoczni, Ferdynand Schichau i rejs po Zalewie Wiślanym. (Podcast, Odcinek #29)Dzielny mały holownik z Elbląskiej Stoczni, Ferdynand Schichau i rejs po Zalewie Wiślanym. (Podcast, Odcinek #29)

Kolejna historia z Elbląga, po Galeonie Smok, Mennonitach i Bitwie na Zalewie Wiślanym. Ferdynand Schichau – ciężko dokopać się do jego historii bo po pierwsze był Niemcem, z polskiego Elbląga,

Jakub Wujek i cenzura Biblii cz. 2. Schyłek życia, legenda i Cenzor Grodzicki (Podcast, Odcinek #121)Jakub Wujek i cenzura Biblii cz. 2. Schyłek życia, legenda i Cenzor Grodzicki (Podcast, Odcinek #121)

Druga część podcastu poświęconego Jakubowi Wujkowi oraz cenzurze Nowego Testamentu Omawiamy wpływ Jezuitów oraz wkład Jakuba Wujka, wybitnego tłumacza Biblii, w polskie dziedzictwo literackie. Przedstawiamy również kontrowersje związane z cenzurą