Wilkołaki i ostatni polski wilkołak. Zabobony, przemoc i sprawiedliwość (Podcast, Odcinek #130)

Czy wilkołaki istniały naprawdę, czy są jedynie wytworem ludowych wierzeń? W tym odcinku przybliżam historię wilkołactwa w Rzeczypospolitej – od dawnych opowieści po ostatnie udokumentowane przypadki wiary w przemianę człowieka w wilka. Żródła historyczne, dawne kroniki i sądowe relacje, by odkryć, skąd wzięły się te legendy i czy kryją w sobie ziarno prawdy.

Jakie miejsce wilkołaki zajmowały w kulturze ludowej, jak zmieniały się wierzenia na przestrzeni wieków i czy ostatni polski wilkołak rzeczywiście istniał. Współczesna nauka kontra dawne przesądy – co mówi o tym historia?

Wirtualna kawa: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Postaw kawę dla Podcast Miejsca Nieoczywiste – buycoffee.to⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Wsparcie kanału: Miejsca Nieoczywiste – Suppi by Patronite

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na tropach Wańkowicza cz. 3. Staroobrzędowcy w Wojnowie. (Podcast, Odcinek #132)Na tropach Wańkowicza cz. 3. Staroobrzędowcy w Wojnowie. (Podcast, Odcinek #132)

Po raz trzeci powracam do genialnego reportażu Melchiora Wańkowicza pt. "Na tropach Smętka". Opowiem historię staroobrzędowców w Wojnowie – wsi na Mazurach, gdzie od XIX wieku osiedlali się wyznawcy tradycyjnego

Jakub Wujek i cenzura Biblii cz. 2. Schyłek życia, legenda i Cenzor Grodzicki (Podcast, Odcinek #121)Jakub Wujek i cenzura Biblii cz. 2. Schyłek życia, legenda i Cenzor Grodzicki (Podcast, Odcinek #121)

Druga część podcastu poświęconego Jakubowi Wujkowi oraz cenzurze Nowego Testamentu Omawiamy wpływ Jezuitów oraz wkład Jakuba Wujka, wybitnego tłumacza Biblii, w polskie dziedzictwo literackie. Przedstawiamy również kontrowersje związane z cenzurą