Miejsca Nieoczywiste Podcast Ostatni władcy Polski, król z rosyjskiej teczki i matka królów ze Szczecina (Podcast, Odcinek #20)

Ostatni władcy Polski, król z rosyjskiej teczki i matka królów ze Szczecina (Podcast, Odcinek #20)

Ostatni władcy Polski, król z rosyjskiej teczki i matka królów ze Szczecina (Podcast, Odcinek #20) post thumbnail image

August III Sas, koronowany jest na Wawelu 17 stycznia 1734 roku, przy użyciu podrobionych insygniów koronacyjnych. W czasie triumfalnego wjazdu króla do Warszawy, salwy honorowe oddano z armat rosyjskich, bo Polska armat nie miała. Czy rosyjski figurant na tronie Polskim jest dziadkiem jednego z naszych ostatnich władców?

Zofia Wurtenberg zawiera małżeństwo z owdowiałym carewiczem Pawłem I, które zaaranżowali jej ojciec, oraz Caryca Katarzyna- w październiku 1776 roku. Po ślubie Zofia przechodzi na prawosławie i staje się Marią Fiodorowną, nikt wtedy nie przypuszczał, że zostanie matką dwóch królów Polski.

#polskipodcast #miejscanieoczywiste #nieoczywistemiejsca #szczecin #podcastszczecinski #historiapolski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kazimierz Sprawiedliwy

Bitwa nad rzeką Mozgawą, Kazimierz II, podobno Sprawiedliwy i Wiślica (Podcast, Odcinek #42)Bitwa nad rzeką Mozgawą, Kazimierz II, podobno Sprawiedliwy i Wiślica (Podcast, Odcinek #42)

“Bitwa nad rzeką Mozgawą przeszła do historii jako najkrwawsze starcie zbrojne wojny domowej toczonej w rozbitej dzielnicowo Polsce pomiędzy członkami dynastii Piastów” – pisze Robert F. Barkowski w swojej książce