Miejsca Nieoczywiste Podcast Ostatni władcy Polski, król z rosyjskiej teczki i matka królów ze Szczecina (Podcast, Odcinek #20)

Ostatni władcy Polski, król z rosyjskiej teczki i matka królów ze Szczecina (Podcast, Odcinek #20)

Ostatni władcy Polski, król z rosyjskiej teczki i matka królów ze Szczecina (Podcast, Odcinek #20) post thumbnail image

August III Sas, koronowany jest na Wawelu 17 stycznia 1734 roku, przy użyciu podrobionych insygniów koronacyjnych. W czasie triumfalnego wjazdu króla do Warszawy, salwy honorowe oddano z armat rosyjskich, bo Polska armat nie miała. Czy rosyjski figurant na tronie Polskim jest dziadkiem jednego z naszych ostatnich władców?

Zofia Wurtenberg zawiera małżeństwo z owdowiałym carewiczem Pawłem I, które zaaranżowali jej ojciec, oraz Caryca Katarzyna- w październiku 1776 roku. Po ślubie Zofia przechodzi na prawosławie i staje się Marią Fiodorowną, nikt wtedy nie przypuszczał, że zostanie matką dwóch królów Polski.

Zapraszam do wysłuchania na YouTube oraz na większości platform podcastowych.

Podcast "Miejsca Nieoczywiste" to podróż przez mało znane zakamarki Polski, prowadzona przez entuzjastów podróży. Historia miejsc, bogata w tajemnice i niezwykłe wydarzenia, staje się dostępna dla każdego słuchacza. Podcast reprezentujący ciekawe i nietypowe podcasty historyczne. 
W audycji są przedstawiane zarówno miejsca bliskie, jak i te bardziej odległe, zaskakujące swoją historią i znaczeniem dla kultury kraju. "Miejsca Nieoczywiste" stawiają na różnorodność podróży, tworząc przestrzeń dla tych, którzy chcą odkrywać ciekawe zakątki Polski

1 thought on “Ostatni władcy Polski, król z rosyjskiej teczki i matka królów ze Szczecina (Podcast, Odcinek #20)”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Żyd, który wynalazł, Cyklon B

Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)Fritz Haber, kwas azotowy i Exploseum w Bydgoszczy (Podcast, Odcinek #64)

Wspólnie z Arkiem Czaplą prześledźmy fascynującą historię niemieckiego naukowca, Fritza Habera, który otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie umożliwiające produkcję przemysłową amoniaku. Amoniak jest kluczowym składnikiem nawozów, które miały rozwiązać problemy

Podcast Miejsca Nieoczywiste

Miejsca Nieoczywiste, czyli podcast w perspektywie – sukcesy, wyzwania i… autor (Podcast, Odcinek #76)Miejsca Nieoczywiste, czyli podcast w perspektywie – sukcesy, wyzwania i… autor (Podcast, Odcinek #76)

Zacznijmy od początku. Jak powstał podcast Miejsca Nieoczywiste? Kim jestem jako autor tego podcastu? Odpowiem na to pytanie, rozważając moje pasje, doświadczenia i to, co wpłynęło na rozwój tego pomysłu.