Eugenika, Akcja T4 i Carlshöfer Anstalten (Podcast, odcinek #128)

W tym odcinku przyglądam się genezie ustawy eugenicznej z 1933 roku, która wprowadziła przymusowe sterylizacje w III Rzeszy. Analizuję, jak wcześniejsze projekty pruskich eugeników i inspiracje zagraniczne wpłynęły na narodziny prawa, które zniszczyło życie tysięcy osób uznanych za „dziedzicznie obciążone”.

Odkrywam też, jak ustawa ta otworzyła drogę do programu dzieciobójstw i masowych mordów w ramach Akcji T4, ujawniając bezduszną machinę pseudonaukowych teorii i rasistowskiej polityki nazistowskiej.

Miejsca Nieoczywiste – Suppi by Patronite

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jak Wrocław zagrał Ostrowiec w filmie Andrzeja Wajdy. Popiół i diament (Podcast, Odcinek #108)Jak Wrocław zagrał Ostrowiec w filmie Andrzeja Wajdy. Popiół i diament (Podcast, Odcinek #108)

W dzisiejszym odcinku przybliżę Wam historię kulis powstawania jednego z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii – "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, przenosząc nas w świat powojennej Polski. Opowiem o

Morska Szkoła, Znaczy Kapitan, STS Lwów i jedyne muzeum rzeki Wisły (Podcast, Odcinek #114)Morska Szkoła, Znaczy Kapitan, STS Lwów i jedyne muzeum rzeki Wisły (Podcast, Odcinek #114)

„Morska Szkoła, Znaczy Kapitan i STS Lwów” przedstawia historię narodzin polskiej floty morskiej po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W centrum opowieści znajdują się początki Szkoły Morskiej w Tczewie, pierwszy

Na straży rzek. Flotylle Rzeczne II Rzeczpospolitej i losy ORP Hetman Żółkiewski (Podcast, Odcinek #117)Na straży rzek. Flotylle Rzeczne II Rzeczpospolitej i losy ORP Hetman Żółkiewski (Podcast, Odcinek #117)

Podcast „Na straży rzek” opowiada o działaniach flotylli rzecznej Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej. Skupiamy się na strategicznej roli rzek w obronie kraju, historii Flotylli Pińskiej i losach jej jednostek. Odcinek