August Mocny. Film, który miał zbliżyć Polskę i III Rzeszę. (Podcast, Odcinek #134)

August der Starke (August Mocny) to niezwykły film z 1936 roku – pierwsza historyczna koprodukcja polsko-niemiecka, zrealizowana w cieniu narastających napięć politycznych w Europie. Film miał być czymś więcej niż tylko biografią Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora Saksonii. Miał stać się symbolicznym mostem propagandowym między III Rzeszą a II Rzeczpospolitą – wspólną wizją historii, która łączy, a nie dzieli.

Podcast opowiada o kulisach tej produkcji, sylwetkach jej twórców oraz o tym, jak kino zostało wplątane w polityczne rozgrywki tamtych czasów. Choć dziś niemal zapomniany, film skrywa interesującą historię – nie tylko o dawnych monarchach, ale też o próbie stworzenia sojuszu za pomocą kamery i celuloidowej taśmy.

Wirtualna kawa: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Postaw kawę dla Podcast Miejsca Nieoczywiste – buycoffee.to⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Wsparcie kanału: ⁠⁠⁠ Miejsca Nieoczywiste – Suppi by Patronite

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jakub Wujek i cenzura Biblii cz. 2. Schyłek życia, legenda i Cenzor Grodzicki (Podcast, Odcinek #121)Jakub Wujek i cenzura Biblii cz. 2. Schyłek życia, legenda i Cenzor Grodzicki (Podcast, Odcinek #121)

Druga część podcastu poświęconego Jakubowi Wujkowi oraz cenzurze Nowego Testamentu Omawiamy wpływ Jezuitów oraz wkład Jakuba Wujka, wybitnego tłumacza Biblii, w polskie dziedzictwo literackie. Przedstawiamy również kontrowersje związane z cenzurą